מעבדת שינה

לשיחת ייעוץ בחינם עם יועצת שינה

רופא וילד במעבדת שינה

תוכן עניינים

זה נורמלי מידי פעם לצבור שעות שינה חסרות, במיוחד אם הילד שלכם חולה, או כשאתם צריכים לסיים את עבודת הגמר שלכם לקבלת התואר. מה שפחות טבעי הוא לצבור חוסר שינה עקב הרגלי חיים לא טובים או הפרעות שינה מסוגים שונים.

הגוף שלכם זקוק למנוחה מספקת, כזו שתיתן לו את האפשרות לאגור כוחות, להטעין את האנרגיות, לעכל את כל מה שאירע במהלך היום ולעבור תהליכים ביולוגיים ופיזיולוגיים טבעיים שהכרחיים לבריאות הפיזית, המנטלית והרגשית.

רוצים לדעת מה קורה בגופכם בזמן השינה? בקרו כאן!

אבחון הפרעות שינה אצל רופא המשפחה

קו ההגנה הראשון עבור אנשים שחווים עייפות ניכרת במהלך שעות היום, קושי להירדם או הפרעות שינה אחרות, הוא הרופא המטפל שמבצע הערכה ראשונית ומתאים טיפול בהתאם לאבחנה.

לפני הגעתכם לאבחון אצל רופא המשפחה מומלץ לנהל יומן שינה למשך מספר שבועות, בו יצוינו שעות השינה וההתעוררות בלילה, שעות המנוחה במהלך היום, אופי השינה, מידת הערנות או העייפות במהלך היום, כמות היקיצות הליליות והסיבה ליקיצות הללו ועוד. 

ככל שיומן השינה יהיה מפורט יותר, כך יוכל הרופא לאבחן ביתר קלות ובצורה מדויקת את סוג הפרעת השינה ואופייה, וכן להתאים לכם טיפול מתאים.

אבחון הפרעות שינה אצל רופא מומחה

בהעדר היכולת לאבחן את הבעיה אצל רופא המשפחה, הוא עשוי להפנות אתכם אל רופא מומחה בהפרעות שינה ולבדיקה במעבדת שינה.

האבחון במעבדות שינה הפך פופולרי לאור כמות האנשים שסובלים מהפרעות שינה שונות וכמות הפרעות השינה שניתן לאבחן, כשהסימפטומים עשויים להשתנות מאדם אחד לאחר.

מרבית הפרעות השינה הן קלות לאבחון ולטיפול, אך חלקן עלולות להיות חמורות וקטלניות והטיפול בהן עלול להיות מורכב. השכיחה שביניהן היא הפרעת נדודי השינה. פרט לנדודי השינה יש הפרעות שינה שכיחות נוספות כמו תסמונת רגליים חסרות מנוחה (RLS), נחירות, שיתוק שינה ועוד.

באמצעות בדיקה במעבדת שינה ניתן לקבל הערכה מלאה של השינה על מנת לבנות לכל מטופל תכנית טיפול אישית שמותאמת לו ולמאפייני השינה והפרעות השינה מהן הוא סובל.

רופא מומחה לבעיות שינה עשוי להמליץ על בדיקה במעבדת שינה במקרים הבאים:

 • כשקיים צורך לאבחן הפרעות נשימה הקשורות לשינה, כולל דום נשימה חסימתי בשינה
 • כאשר נדרשת הערכת התנהגות במהלך השינה עקב פרזומניות
 • כשיש צורך לאבחן או לשלול נרקולפסיה
 • כשנדרש להתאים מסיכת CPAP לחולי תסמונת דום נשימה בשינה
 • כשנדרש לקבוע מדוע הטיפול הניתן למטופל עבור הפרעת השינה שאובחנה לו אינו יעיל

כיצד עליכם להתכונן לבדיקה במעבדת השינה?

אין הכנות מיוחדות שעליכם לעשות ביום הבדיקה, אך על מנת שיהיה לכם קל ככל שניתן לעבור את הלילה במעבדת השינה יש לאמץ את ההמלצות הבאות:

 • היצמדו ככל שניתן לשגרת החיים הקבועה שלכם
 • הימנעו מנשנושים 
 • הימנעו מצריכה של קפאין לאחר ארוחת הצהריים
 • התקלחו או הימנעו משימוש בחומרי שיער וג'לים, שעלולים להפריע להקלטת השינה
 • שוחחו עם הרופא המומחה בנוגע לתרופות שאתם נוטלים באופן קבוע על מנת שייקבע האם ליטול אותם כרגיל או להפסיק בהן את השימוש באופן זמני

כיצד מתבצע האבחון במעבדות השינה?

האבחון במעבדת השינה, שמכונה פוליסומנוגרפיה (רישום רב- ערוצי), נועד לחקור את שנת הלילה שלכם- המדדים הפיזיים והנוירולוגיים, כמות היקיצות, מחזורי השינה ועוד. לשם כך מומלץ להגיע עם פיג'מה, מברשת שיניים, כרית ובגדים להחלפה. 

במעבדת השינה תישנו בחדר פרטי, שם טכנאי המעבדה יציג בפניכם שאלון על אופי השינה שלכם וההפרעות מהן אתם סובלים, ולאחר מכן יחבר אתכם לאלקטרודות שיוצמדו לעור ולקרקפת כדי למדוד מדדים שונים, חגורות שחובקות את החזה והמתניים כדי למדוד את המאמץ שאתם משקיעים כדי לנשום במהלך השינה, אוקסימטר שמודד את כמות החמצן בדם, חיישן למדידת זרימת האוויר דרך האף והפה ומיקרופון להקלטת נחירות. פרט לכך בחדר יש מצלמה שתתעד את תנועות הגוף שלכם במהלך השינה.

המרכיבים החשובים ביותר הם האלקטרודות, שמתעדות את פעילות גלי המוח, פעילות השרירים, תנועות העיניים ופעילות הלב.

לא מצליח/ה לישון כמו שצריך בלילה?
סובל/ת מהפרעות שינה? 
הגיע הזמן לפתור את הבעיות ולחזור לישון כמו שצריך!
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ עם יועצת שינה >>>

איך אפשר לישון ככה?

זה עלול להיות מעט מאתגר, השינה במקום זר ולא מוכר, החיבור לאלקטרודות ולמכשירים השונים, הידיעה שצופים בכם וכמובן השינה במיטה שאינכם רגילים אליה. 

עם זאת, חשוב לדעת שבמעבדת השינה אתם יכולים להעביר זמן ברגיעה, בצפייה בטלוויזיה או בקריאת ספר, ואתם אמורים להירדם כשאתם מוכנים לזה. למען האמת, דיווחים ממעבדות שינה מאשרים כי מרבית המטופלים אינם מתקשים להירדם, לפחות לא באופן מטריד.

קיימות כיום גם מעבדות שינה ביתיות, שמבצעות את הבדיקה בביתו של המטופל, אך במרבית המקרים הרופא ימליץ על ביצוע הבדיקה במכון שמיועד לכך.

חשוב לדעת- החוטים של האלקטרודות ארוכים מספיק, כך שהם לא אמורים להפריע לכם להסתובב ולנוע במיטה במהלך השינה. כמו כן, אם אתם צריכים לקום במהלך הלילה כדי להתפנות או שאינכם מצליחים להירדם ואתם רוצים לשנות אווירה לפני שתנסו שוב להירדם, הטכנאי ינתק אתכם מהמכשירים והאלקטרודות על מנת לאפשר לכם לנוע בחופשיות.

רגע לפני שמכבים את האור

לפני שהטכנאי נפרד מכם הוא יבקש מכם להזיז את העיניים, לנקוש שיניים ולהזיז את הרגליים על מנת לוודא שכל החיישנים עובדים באופן תקין. 

זהו, מרגע זה גלי המוח, פעילות שרירי הסנטר, קצב הלב, הנשימה, רמות החמצן ותנועות הרגליים שלכם מתועדות, כך שאתם יכולים ללכת לישון.

אף על פי שרבים מהמטופלים אינם ישנים טוב כמו בבית, אין צורך בשינה ממושכת על מנת להגיע לאבחנות באשר לבעיות השינה שאתם סובלים מהן. 

בבוקר שלמחרת הבדיקה הטכנאי יערוך עמכם שאלון נוסף על איכות השינה והבדיקה במעבדה וינתק אתכם מהאלקטרודות והחיישנים. מחקר השינה שלכם במעבדה הושלם ברגע שאתם ערים והסנסורים הוסרו.

תוצאות הבדיקה

בהתאם לתוצאות הבדיקה ניתן להגיע למסקנות והבנות שונות:

 • באילו משלבי השינה מתבטאת הפרעת השינה?
 • האם הפרעת השינה משפיעה על מדדי המטופל, כמו כמות החמצן בדם לדוגמה?
 • האם מצבו של המטופל משפיע על השינה שלו, כמו דום נשימה חסימתי בשינה לדוגמה?
 • מהי חומרת הפרעת השינה ממנה סובל המטופל?
 • ועוד…

לא כל הפרעות השינה דורשות טיפול או פוליסומנוגרפיה מלאה, ולא כל הפרעת שינה מפריעה לכל אחד באותה מידה, אולם גם הפרעות קלות עלולות להיות די מטרידות, וכדאי לבחון את דרכי הטיפול השונים בכל הפרעה באופן אינדיבידואלי למטופל.

טיפול בדום נשימה חסימתי בשינה

אחת מהפרעות השינה החמורות והמסוכנות ביותר היא דום נשימה חסימתי בשינה, שמתאפיינת בעצירות נשימה במהלך השינה. עצירות הנשימה הללו מביאות להתעוררות וחזרת הנשימה, אך הן מונעות השלמת מחזורי שינה תקינים.

להפרעת השינה הזו השלכות רבות על התפקודים והמצב הבריאותי של הסובלים ממנה בפן הפיזי, המנטלי והרגשי. פרט לכך, הסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה נמצאים בסיכון למחלות שונות ובסיכון מוגבר במיוחד לתאונות ולהירדמות על ההגה.

אחד מהטיפולים המוצעים לסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה הוא מסיכת CPAP, ששומרת על לחץ אוויר חיובי ושומרת על נתיבי האוויר פתוחים.

במעבדות השינה מסייעים למטופלים שמשתמשים במסיכת CPAP למצוא את רמות זרימת האוויר והלחות האידאליים עבורם, כך שיזכו לשינה רצופה ומספקת.

small_c_popup.png

פרטי יצירת קשר

השאירו את הפרטים שלכם ונדאג ליצור אתכם קשר בהקדם!