פירוש חלומות

רוצה ללמוד לפרש את החלומות שלך לבד?

לקבלת גישה לקורס פירוש חלומות

לוכד חלומות בשמש

תוכן עניינים

אף על פי שקיימות מגוון תיאוריות שמנסות להסביר מדוע אנו חולמים, אף אחד לא מבין לגמרי את מטרת החלומות, קל וחומר כשמדובר במשמעות שלהם.

חלומות יכולים להיות מסתוריים, ותוכנם יכול להשתנות בן רגע. בחלומות עשויים להופיע אלמנטים ביזאריים, מפחידים או לא ראליסטיים מצד אחד, ומענגים ומהפנטים מצד שני. העובדה שהחלומות שלנו עשויים להיות כל כך משכנעים, היא שגורמת לרבים להאמין שיש להם משמעות מסוימת, ושהם נועדו להעביר לחולם מסרים.

הפופולריות הגוברת של פירוש החלומות

פירוש חלומות העסיק מאז ומעולם תאורטיקנים, אנשי רוח ודת וחוקרי תרבויות, וקיים לכך תיעוד כבר מלפני שנת 3,000 לפנה"ס. אך הפופולריות של פירוש החלומות נסקה סביב שנות ה- 70 של המאה ה- 20.

בספר "משחק החלומות", שיצא לאור בשנת 1974, ונכתב על ידי אן פאראדיי, אקדמאית חוקרת חלומות, שחקרה רבות את תופעת "החלום הצלול", היא תיארה טכניקות ורעיונות שכל אחד יכול להתנסות בהם לצורך פירוש חלומות. 

לקריאה נוספת על חלום צלול >>

מאז יצאו אינספור ספרים ומילון פירוש חלומות, המציעים פירושים שונים לסמלים ואובייקטים לצד טיפים לפירוש והבנת החלומות. 

הודות להתפתחות האינטרנט וריבוי המידע, קיימים גם מילונים דיגיטליים שמעניקים פירוש לפי הקלקה של אובייקט או מונח שהופיע בחלום. אחד מהאתרים הפופולריים בישראל לפירוש חלומות-dreaminfo. עם זאת, חשוב לדעת שתאורטיקנים רבים סבורים, שחשוב להכיר את החולם ואת נסיבות חייו על מנת להעניק פירוש מדויק ונכון.

פירוש חלומות לפי הקבלה

פירוש החלומות הוזכר כבר בסיפורי המקרא. היכולת לפרש את החלום ולחזות ממנו את העתיד הוזכרה בחלומותיו של פרעה, מלך מצרים, שנעזר ביוסף, פותר החלומות.

פירוש חלומות לפי הקבלה למעשה עושה שימוש בכל הידע שנאסף לאורך השנים על ידי גדולי הרבנים, ביניהם הרמב"ם, ועל ידי פסיכולוגים ומדענים כמו זיגמונד פרויד.

ההנחה היא ששילוב כלל הפירושים הללו הוא שנותן את הפירוש האמתי והקרוב ביותר, ולצד הפירושים השונים ניתן לקבל הסברים נוספים. כמו כן, פירוש חלומות לפי תאריך עברי מסייע לאמת או לסתור פרשנות שניתנה לחלום על פי תורת הקבלה. 

עם זאת, מלאכת פירוש החלומות שמורה ליחידי סגולה, והיא לא שואפת להיות רק רשימת מונחים והסברים שטוחים לצדם, כך שגם עבור מי שמבקש פירוש חלומות לפי הקבלה לפי א ב, כדאי לקחת את המידע שימצא בערבון מוגבל.

פירוש חלומות לפי הקבלה- נתנאל הכהן

בין אנשי הקבלה המוכרים כיום בולט נתנאל הכהן, יועץ רוחני, שלדבריו החלומות שלנו יכולים לבשר לנו על העתיד לבוא, להזהיר אותנו מפני סכנות שאורבות לנו או לרמוז על טובות שצפויות לנו. 

נתנאל הכהן מסכים עם ההנחה המקובלת בקרב הפסיכולוגים, שהחלומות הם שער אל תת- המודע של האדם.

פירוש חלומות לפי הפסיכולוגיה

אף על פי שעד כה לא נמצאו הוכחות למטרתם של החלומות, מומחים רבים מתחום הפסיכולוגיה, הפסיכיאטריה והסוציולוגיה מאמינים שיש להם משמעות.

להלן תיאוריות בנושא פירוש חלומות ומשמעותם:

 • פרויד- חלומות כדרך אל הלא מודע

בספרו "פרשנות החלומות" הציע זיגמונד פרויד, שתוכן החלומות קשור להגשמת משאלות. פרויד האמין שהתוכן הגלוי של החלומות או הדימויים והאירועים שמתרחשים בפועל בחלום משמשים להסוות תוכן סמוי או רצון לא מודע של החולם. פרויד תיאר גם 4 מרכיבים של התהליך:

 1. עיבוי- רעיונות ומושגים מיוצגים בטווח החלום היחיד. מידע מועבר למחשבה או לתמונה יחידה.
 2. עקירה- הסוואה של המשמעות הרגשית של התוכן הגלוי על ידי בלבול החלקים החשובים והבלתי חשובים של החלום.
 3. סימבוליזציה- צנזור הרעיונות המודחקים הכלולים בחלום על ידי הכללת חפצים שנועדו לסמל את התוכן הגלוי של החלום.
 4. עדכון משני- בשלב זה האלמנטים הביזאריים של החלום מתארגנים מחדש על מנת להפוך את החלום למובן ולייצר את התוכן הגלוי של החלום.
 • יונג- ארכיטיפים והלא מודע הקולקטיבי

בעוד שקרל יונג חלק כמה תיאוריות משותפות עם פרויד, הוא הרגיש שהחלומות הם יותר ביטוי למשאלות מודחקות, והציע שהחלומות חושפים את הלא מודע האישי והקולקטיבי כאחד. עוד האמין, שחלומות משמשים לפיצוי על חלקים בנפש שאינם מפותחים בזמן הערות.

יונג הציע, שארכיטיפים כמו האנימה, הצל והאנימוס מיוצגים לעתים קרובות כעצמים או כדמויות סמליות בחלום, שייצגו עמדות שמודחקות על ידי המודע.

שלא כמו פרויד, שלעתים הציע שסמלים ספציפיים מייצגים מחשבות לא מודעות ספציפיות, יונג האמין שחלומות יכולים להיות אישיים ביותר, ושפירושם מצריך היכרות רבה עם החולם בפן האישי.

 • הול- חלומות כתהליך קוגניטיבי

קלווין ס.הול הציע כי חלומות הם חלק מתהליך קוגניטיבי, ותפקידם לשמש "תפיסות" של אלמנטים מחייו האישיים של החולם. בחיפושו אחר נושאים ודפוסים חוזרים בחלומות ניתח אלפי יומני חלומות של מטופלים, ובסופו של דבר יצר מערכת קידוד כמותית, שחילקה את האלמנטים שמופיעים בחלומות למספר קטגוריות.

על פי התאוריה של הול, פירוש חלום מחייב לדעת מספר דברים:

 1. פעולותיו של החולם בתוך החלום
 2. החפצים והדמויות שבחלום
 3. יחסי הגומלין בין החולם לדמויות בחלום
 4. הגדרת החלום, המעברים והתוצאות שלו

המטרה הסופית של פירוש החלומות על פי הול היא לא להבין את החלום, אלא את החולם.

מחקרים שנערכו על ידי הול גילו שהתכונות שהאנשים מפגינים כשהם ערים זהים לאלו שבאו לידי ביטוי בחלומות.

 • דומוף- חלומות כהשתקפות של החיים הערים

ג' וויליאם דומוף נמנה בין החוקרים שסבורים שלחלומות אין מטרה אמתית. עם זאת, הוא עדיין תומך בסברה שחלומות יכולים לתת דיוקן פסיכולוגי על האדם שחולם אותם. 

ג'וליאם דומוף הוא חוקר חלומות בולט, שלמד עם קלווין הול באוניברסיטת מיאמי. במחקרים רחבי היקף על תוכן החלומות, מצא דומוף כי החלומות משקפים את המחשבות והדאגות של החולם בשעות העירות שלו.

דומוף מציע מודל נוירו- קוגניטיבי של חלומות, בו תהליך החלימה נובע מתהליכים נוירולוגיים ומערכת סכמות. תוכן החלום, הוא מציע, נובע מתהליכים קוגניטיביים אלו.

פירוש חלומות, הריון ומה שביניהם

חלומותיהן של נשים בהריון מקבלים משמעות מיוחדת, וממחקרים עולה שחלומות של אישה בתקופה ההריון הנם מוחשיים, מיוחדים ועוצמתיים יותר.

ההנחה היא שבתקופה זו האישה מחוברת לעצמה ומפנה את הקשב פנימה, אל החוויות הפנימיות שהיא חווה, מה שמחליש את כוחות האגו וההגנות שהיא מציבה. על פי התאוריה של פרויד, היחלשותן של ההגנות הללו מחלישה את הצנזורה על החלומות ומציפה את הסמוי לרובד הגלוי.

נשים מדווחות על חלומות שונים במהלך הריונן, וממחקרים שערך הפסיכולוג יונג הוא קבע 3 תימות עיקריות שמופיעות בהם:

 1. חלומות על חיות- מבטאים תפיסה לא מודעת להתפתחותם של החיים החדשים ברחם האישה כחייתיים ופרימיטיביים.
 2. חלומות על היפרדות האישה מהבעל- מצבים שונים בהם האישה נמצאת ללא הבעל או בן הזוג, שמבטאים את ההתרחקות ממנו, את השינוי ביחסים ואת ההתמודדות האישית שלה עם התהליכים שהיא עוברת.
 3. חלומות על זהות נשית חדשה- זהות נשית חדשה באה לתת ביטוי לתפיסה שההריון הוא חוויה טרנספורמטיבית, בה מתגלים רבדים נשיים קדומים שמעשירים את זהותה של האישה.

למידע נוסף אודות חלום על הריון>>

לסיכום

ככל הנראה, לתחום המחקר בנושא פירוש החלומות יש עוד כברת דרך ארוכה לעבור. אף על פי שעולם הדת והאקדמיה תומכים בפירוש חלומות, כשהוא נעשה על ידי מומחה בנושא, רבים מהמסתייגים מציעים שפרשנות החלום עשויה לחשוף בפועל יותר על המפרש מאשר על משמעות החלום או החולם עצמם.

small_c_popup.png

פרטי יצירת קשר

השאירו את הפרטים שלכם ונדאג ליצור אתכם קשר בהקדם!