הפרעות שינה בגיל ההתבגרות

לשיחת ייעוץ בחינם עם יועצת שינה

בחורה צעירה סובלת מהפרעת שינה בעקבות צפייה במסך הטלפון שלה

תוכן עניינים

שנות העשרה הן תקופה מכוננת. המוח והגוף חווים התפתחות משמעותית, והמעבר לבגרות מביא לשינויים חשובים המשפיעים על רגשות, אישיות, חיי חברה ומשפחה.

השינה הנה חיונית בתקופה זו, , שכן היא מאפשרת לבני הנוער להיות במיטבם. למרבה הצער, מחקרים מצביעים על כך שבני נוער רבים ישנים הרבה פחות ממה שהם צריכים.

גם הקרן הלאומית לשינה וגם האקדמיה האמריקאית לרפואת שינה מסכימים כי בני נוער זקוקים ל 8 עד 10 שעות שינה בלילה. שינה מספקת בהתאם להמלצה זו יכולה לסייע לבני נוער לשמור על בריאותם הגופנית, רווחתם הרגשית וביצועיהם בבית הספר.

מדוע השינה חשובה כל כך לבני נוער?

שינה הנה חיונית לאנשים בכל גיל. עבור בני נוער, לעומת זאת, התפתחות נפשית, פיזית, חברתית ורגשית עמוקה דורשת שינה איכותית, ואף תלויה בה.

שינה ותפקודים מנטליים

השינה מיטיבה עם המוח ומחזקת את הזיכרון והמחשבה האנליטית, מה שמסייע לחדד את החשיבה ולדרבן את היצירתיות. בין אם זה לימוד למבחן או רכישת מיומנויות עבודה, השינה חיונית לבני נוער. 

בהתחשב בכך שהשינה חיונית כל כך לתפקוד המוח, קל להבין מדוע בני נוער שלא ישנים מספיק נוטים לסבול מישנוניות יתר וחוסר ריכוז ופגיעה בביצועיהם הלימודיים.

שינה ובריאות רגשית

רוב האנשים התנסו לפחות פעם בחיים בהשפעותיהם של חוסר שעות שינה או שינה לא איכותית על מצב הרוח, שעלולים להתבטא בעצבנות ובתגובות רגשיות מוגזמות ולהחריף ככל שהן נמשכות פרק זמן ממושך יותר וככל שבני הנוער מתמודדים עם יותר קשיים ולחצים במסגרת הלימודים, החברה, מערכות היחסים, העצמאות שהם מסגלים לעצמם והאחריות שנדרשת מהם ועוד.

אובדן שינה ממושך עלול להשפיע לרעה על ההתפתחות הרגשית ולהגדיל את הסיכונים לקשיים במערכות יחסים בינאישיות מכל סוג ואף לבעיות נפשיות. 

הפרעות שנכנסות תחת קטגוריית בריאות הנפש כמו חרדה, דיכאון והפרעה דו קוטבית נקשרות לעתים קרובות מאוד לחוסר שינה או שינה לקויה בקרב בני נוער. פרט לכך, חוסר שינה נמצא כמגדיל את הסיכון לאובדנות בקרב בני נוער.

פיתוח הרגלי שינה בריאים ושמירה על שגרת אימונים מסודרת נמצאו כיעילים מאוד במניעת הפרעות רגשיות ונפשיות ובשמירה על שינה מסודרת ובריאה.

לא מצליח/ה לישון כמו שצריך בלילה?
סובל/ת מהפרעות שינה? 
הגיע הזמן לפתור את הבעיות ולחזור לישון כמו שצריך!
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ עם יועצת שינה >>>

שינה ובריאות כללית

מכיוון ששינה תורמת לתפקוד יעיל של כמעט כל מערכת בגוף, היא מסייעת לחזק את המערכת החיסונית של המתבגרים, לווסת את הפרשות ההורמונים בגופם, לאפשר התאוששות שרירים ורקמות ולהיטיב על בריאותם באופן כללי.

מכיוון שבגיל ההתבגרות מתחוללת התפתחות גופנית משמעותית, חוסר שינה עלול להשפיע עליה לרעה. חוקרים מצאו קשר בין חוסר שינה ופרופיל מטבולי בעייתי, שעלול להגדיל את הסיכון למחלות לב, סוכרת, בעיות בכלי הדם והשמנת יתר.

קבלת החלטות והתנהגות מסוכנת

מחסור בשינה יכול להשפיע על התפתחות האונה הקדמית, חלק במוח שהנו קריטי לשליטה בהתנהגות אימפולסיבית. באופן לא מפתיע, מחקרים רבים מצאו כי בני נוער שלא ישנים מספיק נוטים לעסוק יותר בפעילויות בסיכון גבוה כמו נהיגה בשכרות, שליחת הודעות טקסט בזמן נהיגה, רכיבה על אופניים ללא קסדה, ואי שימוש בחגורת בטיחות. כמו כן זוהו שימוש בסמים ואלכוהול, עישון, התנהגות מינית מסוכנת, ואף נשיאת נשק.

תאונות ופציעות

שינה לא מספקת בקרב בני נוער עלולה להגדיל את הסיכון שלהם למעורבות בתאונות מכל סוג, כולל תאונות ביתיות, פציעות ספורט והירדמות על ההגה. כמו כן, מחקרים מצאו שחוסר שינה מקטין את זמני התגובה ומשפיע באופן זהה לאלכוהול.

מדוע לבני נוער קשה לישון טוב?

אין סיבה אחת לחוסר שינה בקרב בני נוער. קיימים מספר גורמים שתורמים לבעיה זו, וגורמים אלה עשויים להשתנות בין בני הנוער השונים.

  • שעת שינה מאוחרת וקושי להתעורר בבוקר

בגיל ההתבגרות יש נטייה חזקה להיות "ינשוף לילה", להישאר ערים מאוחר יותר בלילה ולישון יותר בשעות הבוקר. מומחים מאמינים כי מדובר בדחף ביולוגי כפול המשפיע על קצב היממה ומחזור ערות השינה של בני הנוער.

ההסבר הביולוגי לכך הוא, שלבני נוער יש כונן שינה שנבנה לאט יותר, מה שאומר שהם לא מתחילים להרגיש עייפים עד שלב מאוחר יותר של הערב. כתוצאה מכך, הגוף ממתין זמן רב יותר לייצור הורמון השינה מלטונין, שנועד לסייע את קידום השינה.

אם יורשה להם לישון על פי לוח הזמנים שלהם, בני נוער רבים היו זוכים לישון מספיק שעות שינה, אולם שעות השינה שלהם היו משתנות, מה שעשוי היה לפגוע בשעון הביולוגי שלהם ובפעולות ביולוגיות הורמונליות שחיוניות לבריאותם, להתפתחותם התקינה ולתפקודם.

עם פחות שינה במהלך השבוע, בני נוער רבים נוטים להשלים את הפער בסוף השבוע, אך למעשה, הדבר עלול להחמיר את לוח השינה המעוכב שלהם ואת מנוחת הלילה הלא עקבית.

  • לחץ זמן

לבני נוער עיסוקים רבים ומגוונים-  מטלות בית ספריות, חובות עבודה, מטלות ביתיות, חיי חברה, פעילויות קהילתיות וספורט הם רק חלק מהדברים שיכולים לדרוש את זמנם ואת תשומת ליבם.

עם כל כך הרבה מטלות ופעילויות שעליהם לשלב במסגרת יומם, בני נוער רבים לא מקצים מספיק זמן לשינה. וכל מחסור נוסף בשעות השינה עלול להחריף את המצב ואף להגביר את תחושת הלחץ שהם עלולים לחוות.

  • שימוש במסכים ובמכשירים אלקטרוניים

מכשירים אלקטרוניים כמו טלפונים סלולריים וטאבלטים נמצאים בכל מקום בקרב בני נוער, ומחקרים מצאו, כי 89% או יותר מבני הנוער מחזיקים לפחות מכשיר אחד בחדר השינה שלהם בלילה.

זמן המסך בשעות הערב המאוחרות יכול לתרום לבעיות השינה, ושימוש במכשירים אלה יכול עלול גם הוא לדכא את ייצור המלטונין כתוצאה מחשיפה לאור הכחול שמוקרן מהטלפונים הסלולריים, המחשבים והמכשירים הניידים.

הפרעות שינה אצל בני נוער

בני נוער עלולים לסבול מהפרעות שינה שנובעות מבעיה בריאותית כמו אלרגיה, דום נשימה בשינה או נרקולפסיה ולסבול מהפרעות שינה שונות כמו סהרוריות, תסמונת רגליים חסרות מנוחה או קושי להירדם.

בעיות נפשיות

בעיות נפשיות כמו חרדה או דיכאון יכולות להקשות על השינה בקרב בני נוער ולהוביל להפרעות שינה שונות, כשהשכיחה מביניהן היא נדודי שינה. בדומה לאדם מבוגר, השפעת הפרעת השינה והבעיה הנפשית היא דו כיוונית, וכל אחת מהן עלולה להחריף את השנייה. לכן אם זיהיתם בעיה כלשהי מומלץ לפנות לרופא בהקדם.

הפרעות נוירו-התפתחותיות

הפרעות בהתפתחות עצבית, כמו הפרעות קשב וריכוז או הפרעות על הספקטרום אוטיסטי עלולות להקשות על בני הנוער לישון טוב ולתרום לתסמינים בולטים יותר של מצבים אלו. גם כאן ההשפעה היא דו כיוונית, ולכן מומלץ לטפל בכך בהקדם.

כיצד בני נוער יכולים לישון טוב יותר?

בני נוער הסובלים מבעיות שינה צריכים לדבר עם הרופא על אופי השינה שלהם, וכיצד היא משפיעה על חיי היומיום שלהם. על הרופא מוטלת המשימה לזהות את הגורמים הבסיסיים לכך ולהציע את הטיפול המתאים והטוב ביותר.

בהתאם לסיבה לבעיות שינה, ניתן לשקול תרופות. עם זאת, ברוב המקרים, טיפול בתרופות אינו הכרחי עבור בני נוער, ומומלץ לבחון שיטות אחרות לפני שפונים לטיפול התרופתי.

צעד מועיל שבני הנוער יכולים לעשות אל עבר שינה איכותית וטובה הוא אימוץ של הרגלים בריאים והקפדה על היגיינת שינה מסודרת.

לקריאה על היגיינת שינה ועל דרכים נוספות לשיפור איכות השינה

כשמדובר בבני נוער, חשוב במיוחד להקפיד על הכללים הבאים:

  • תקצוב שמונה שעות שינה ביום ושמירה על שיגרת שינה קבועה לאורך כל ימות השבוע.
  • יצירת שיגרת שינה קבועה שתסייע בהרפיה והירגעות.
  • הימנעות מצריכת קפאין ומשקאות אנרגיה, במיוחד בשעות אחר הצהריים והערב.
  • הימנעות משימוש במכשירים אלקטרוניים למשך חצי שעה לפחות לפני השינה ושמירה על מצב שקט כדי להימנע מבדיקתם במהלך הלילה.
  • שמירה על טמפרטורת חדר קרירה ונעימה, חדר חשוך ושקט.

איך ההורים יכולים לעזור לבני הנוער לישון טוב יותר?

סקרים מצביעים על כך שהורים רבים אינם מבינים שילדיהם סובלים מבעיות שינה, ולכן עבור הורים רבים, הצעד הראשון הוא לשאול את ילדיהם המתבגרים לגבי איכות שנתם.

הורים יכולים לעודד את בני הנוער לפנות לרופא, תוך כדי שהם עובדים עימם במקביל על שיפור הדרגתי של היגיינת השינה. כמה מחקרים מצאו שמעורבות ההורים בתהליך מגדילה את הסיכויים של בני הנוער לקבל יותר שעות שינה ולפתור הפרעות שינה שונות.

small_c_popup.png

פרטי יצירת קשר

השאירו את הפרטים שלכם ונדאג ליצור אתכם קשר בהקדם!