הפרעות שינה אצל ילדים

לשיחת ייעוץ בחינם עם יועצת שינה

הפרעת שינה אצל ילדים

תוכן עניינים

אם תיזכרו בשנות ילדותכם, אתם בוודאי יכולים להיזכר בתקופות שהרגשתם מתוסכלים סביב שעת השינה, התעוררתם מסיוטי לילה או שהתקשיתם להירדם. 

בעיות שינה שכיחות מאוד בקרב ילדים צעירים. חלק מהילדים עשויים שלא להרגיש עייפים בזמן השינה המיועד להם, מה שיקשה עליהם להירדם ללא הורה נוכח או ואילו אחרים חווים הפרעות שינה אורגניות כמו אסטמה לדוגמה. 

אין ספק שזו אחת ההתמודדויות הקשות עבור ההורים, שכל בעיית שינה שמתפתחת אצל ילדם משפיעה באופן ישיר גם על איכות השינה שלהם. פרט לכך, זה עלול להיות מאוד מתסכל להתמודד עם הרטבת לילה או למהר בבוקר מכיוון שהילד מתקשה להתעורר. עם זאת, ניתן לקבל עזרה ולפתור את הפרעות השינה השונות במרבית המקרים.

חשוב לדעת, שהפרעות שינה אצל ילדים נובעות פעמים רבות מהרגלים או התנהגויות שונות, שניתן לשנות ולשפר עם התמדה, משמעת וסבלנות. 

כמה שעות שינה ילדים צריכים?

לפני שתקבעו אם לילדכם יש בעיה או הפרעה בשינה, חשוב שתכירו את צרכי השינה הייחודיים של הילדים.

כדי לתפקד במיטבם, ילדים זקוקים לשעות שינה רבות יותר מהמבוגרים. לפניכם פירוט של שעות השינה המומלצות לתינוקות, לילדים ולבני נוער בהתאם לגילם:

 • יילודים עד גיל 3 חודשים זקוקים ל- 14 עד 17 שעות שינה ביום.
 • תינוקות מגיל 4 חודשים ועד גיל 11 חודשים זקוקים ל- 12 עד 15 שעות שינה ביום.
 • פעוטות בני שנה עד שנתיים זקוקים ל- 11 עד 14 שעות שינה ביום.
 • ילדים בני 3 עד 5 זקוקים ל- 10 עד 13 שעות שינה ביום.
 • ילדים בני 6 עד 13 זקוקים ל- 9 עד 11 שעות שינה ביום.
 • בני נוער בני 14 עד 17 זקוקים ל- 8 עד 10 שעות שינה ביום.

הסימנים לכך שילדכם לא ישן מספיק

ילדים, בדיוק כמו מבוגרים, מתקשים לשלוט במצב הרוח שלהם כשהם חסרי שינה. שינה, או חוסר שעות שינה, משפיעים על חלק משמעותי מההתנהגות וממצב הרוח שלנו. לפעמים הסימפטומים של שינה לא מספקת יכולים אפילו לחקות את אלה של ADHD. על מנת לבחון האם לילדכם חסרות שעות שינה, שאלו את השאלות הבאות:  

 • האם ילדכם נראה לעתים קרובות עצבני, חסר סבלנות או רגיש יתר על המידה?
 • האם ילדכם מתקשה להתרכז בבית הספר או בבית? האם המורה הודיעה ​​לכם על כך?
 • האם ילדכם נוטה באופן קבוע להירדם תוך כדי נסיעה ברכב?
 • האם נראה שיש לילדכם קושי לעקוב אחר שיחות? האם הוא נאנח או מפהק רבות?
 • האם ילדכם מתקשה להתעורר בבוקר או שהוא נרדם שוב לאחר שהערתם אותו?
 • האם ילדכם לעיתים קרובות "מתרסק" הרבה יותר מוקדם משעת השינה הרגילה שלו?

אם זה נשמע לכם מוכר, יתכן שיש לכם עסק עם הפרעת שינה. הפרעות שינה אצל ילדים בדרך כלל לא אמורות לעורר דאגה, ובדיוק כפי שצריך ללמד אותם איך לאכול נכון ובריא, צריך להכשיר אותם גם כיצד לנוח כראוי. 

אם ילדכם מתעורר לעיתים קרובות בלילה, או שהוא מתקשה להירדם, ייתכן שהוא נאבק עם נדודי שינה, אחת מבעיות השינה השכיחות ביותר בקרב ילדים.

נדודי שינה בילדים

נדודי שינה הם חוסר היכולת להירדם או לישון באופן רצוף, מה שמוביל לשינה לא מרעננת או לא משקמת  לעתים קרובות, הבעיה נפתרת מעצמה, אך אם נדודי השינה פוקדים את הילד יותר משלוש פעמים בשבוע ונמשכים לפחות שלושה חודשים, הם פוגעים משמעותית ביכולת התפקוד שלו בשעות היום, ואף להעמיד אותו בסיכונים רבים. 

במרבית המקרים, אם ילדכם לא מצליח לישון בגלל נדודי שינה, זה טמון בהרגלים לקויים בשעות היום או באופן שבו הוא מבלה את זמנו ממש לפני השינה. ילדים צעירים בדרך כלל אינם יכולים ליצור את ההקשר הזה, ולכן נדרש מההורה לבלוש מעט ולבחון את ההרגלים השונים של ילדו.

הנה כמה סיבות אפשריות לכך שילדכם לא יכול להירדם או לישון ברציפות:

 • לחץ-  כן, הם צעירים, אבל ילדים חווים גם מתח. שאלו את ילדכם איך הולך בבית הספר,  איך הולך עם חבריהם, והאם מישהו מציק לו? שקלו גם כל שינוי בסביבת המגורים שלהם, שכן הפרעות שינה עלולות לנבוע מבעיות זוגיות של ההורים, לידתו של תינוק חדש או שינוי בסידורי השינה, המחייבים כעת את הילד לחלוק חדר שינה עם אח, הורה או סבא וסבתא.
 • קפאין- רבים מהמשקאות המוגזים ומשקאות האנרגיה מכילים קפאין. לכן הגבילו את צריכתם על ידי ילדכם, בייחוד בשעות אחר הצהריים. יתרה מכך, נסו לצמצם את צריכת המשקאות הללו ככל האפשר.
 • תופעות לוואי של תרופות- תרופות מסוימות, כמו אלה המשמשות לטיפול בהפרעת קשב וריכוז (ADHD) ותרופות נוגדות דיכאון, עלולות לגרום לנדודי שינה.
 • בעיות רפואיות אחרות- לפעמים נדודי שינה קשורים לבעיה רפואית אחרת. זה יכול להיות קשור להפרעות שינה נוספות כמו דום נשימה בשינה או תסמונת רגליים חסרות מנוחה, או לבעיה כמו אף סתום מאלרגיות, כאבי גדילה או גירוד בעור מאקזמה. וודאו שילדכם מקבל בדיקות בריאות קבועות כדי לזהות בעיות שעלולות להפריע לשינה.

לא מצליח/ה לישון כמו שצריך בלילה?
סובל/ת מהפרעות שינה? 
הגיע הזמן לפתור את הבעיות ולחזור לישון כמו שצריך!
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ עם יועצת שינה >>>

נדודי שינה שנגרמים מעודף זמן במיטה

אמנם זה לא סוג רשמי של נדודי שינה, אך אתם עשויים לגלות שזמן השינה שתקצו לילדכם עולה על הצורך במנוחה. במקרים אלו, ילדכם יכול להסתייג  משעת השינה, להתעורר בלילה או מוקדם בבוקר. כדי למצוא שעת שינה אידיאלית, שימו לב מתי ילדכם מתחיל להיות מנומנם- זה הזמן שהוא צריך ללכת לישון. לכן מומלץ להתחיל את שגרת השינה כ- 45 דקות לפני כן.

בניית הרגלים בשעות היום התומכים במנוחה בלילה. כך תתמכו בשינה טובה יותר

בחלק מהמקרים חוסר היכולת של הילד לצלול לשינה קשור להרגליו בשעות היום. אף על פי שההרגלים הללו מאפיינים בעיקר מתבגרים ובני נוער, בבתים רבים גם ילדים בגיל בית ספר ובגיל הרך נוטים ליפול להרגלים אלו, בעיקר בגלל אכיפה חסרה מצד ההורים.

 

 • קבעו שעת שינה קבועה ואכפו אותה.
 • צמצמו הרגלים שמקשים על הילד להירדם ומפתחים בו תלות כמו נוכחות הורה בחדר, נדנוד וכדו'.
 • פתחו שגרה מרגיעה לפני השינה כמו עמעום אורות, מוזיקה מרגיעה, אמבטיה ושיר ערש.
 • הגדירו בין 20 ל- 45 דקות עבור טכס השינה. תוכלו לכלול בו סיפור לפני השינה, שעת פינוקים אינטימית, מדיטציה או כל דבר אחר שמסייע לילדכם להרגיש ביטחון, חום ורוגע.
 • וודאו שבשגרת השינה לא נכללים מסכים ואמצעים אלקטרוניים אחרים, שמשבשים את מחזורי השינה ומקשים על ההירדמות.
 • אכפו גבולות. גם אם ילדכם מתנגד לכך, סמכו עליו שילמד לאט לאט להרגיע את עצמו, והזכירו לו שאתם כאן בשבילו על ידי חיבוק, נשיקה וחיזוק חיובי כשהוא מתגבר על הקושי. אל תאריכו במלים והיו ענייניים.
 • וודאו שילדכם משתמש במיטה רק לשינה על מנת שלא יקשר אותה לפעולות אחרות כמו הכנת שיעורי בית, אכילה ועוד.
 • נסו לשמור על לוח זמנים קבוע לשינה, גם בסופי שבוע, על מנת להקל על הילד להתעורר יקיצה טבעית. 
 • דאגו שילדכם לא ילך למיטה רעב מדי או מלא, מכיוון שתחושת כבדות עלולה להקשות את ההירדמות ולפגוע באיכות השינה.
 • הימנעו מלתת לילדכם מוצרים המכילים קפאין, במיוחד בשעות אחר הצהריים או הערב. חליטת קמומיל יכולה לסייע לו להירגע לפני שעת השינה.
 • עודדו אורח חיים פעיל, שכן פעילות גופנית קבועה מונעת אי שקט בלילה. הכמות המומלצת היא  שעה אחת בכל יום . עם זאת, נסו להימנע מפעילות נמרצת ב- 3 השעות שקודמות לשעת השינה. 
 • וודאו שהחדר נוח, שקט ונעים.
 • הימנעו משימוש בחדר השינה לצורכי עונשים או פסק זמן. הילד צריך להרגיש בנוח בחדרו ולא לקשר אותו לעונשים.
 • עודדו חשיפה לאור השמש דבר ראשון בבוקר על ידי פתיחת החלון כדי לסמן את תחילת היום.
 • הקדישו מזמנכם לבילוי משותף. ילדים רבים מבקשים "לסחוט" זמן נוסף עם ההורים על ידי התנגדות לשינה. בילוי משותף יכול לתת מענה לחסך או צורך טבעי שקיים אצל ילד לזמן איכות עם ההורה.  

הרגלים בשעות היום תורמים לבעיות שינה אחרות מלבד נדודי שינה. סיוטים, פחדי לילה, סהרוריות והרטבת לילה הן בעיות שינה אחרות שילדים נאבקים בהן לעתים קרובות. למרות שלילדים אין שליטה על האירועים בזמן שהם קורים, הם עלולים לגרום למצוקה ולגרום לילדים לחוש פחד ללכת לישון. להלן מספר דרכים להתמודד עם הפרעות שינה נוספות בקרב ילדים:

סיוטים

כשילדים מגיעים לגיל הרך, הפחד מפני החושך נוטה לחדור, וכך גם סיוטים הופכים תכופים יותר. לילדים רבים יש דמיונות חיים, אז וודאו שהם נמנעים מתוכניות טלוויזיה או סיפורים מפחידים או עזים לפני השינה. 

כמו אצל המבוגרים, גם נושאים ותחושות שהילדים חווים במהלך היום עלולים לבוא לידי ביטוי בחלומות. בחנו האם משהו השתנה בחיי ילדכם? האם המשפחה עברה שינוי או משבר לאחרונה? האם הילד עבר אל בית ספר חדש או שהתווסף אח חדש למשפחה? האם מישהו מציק לילדכם בבית הספר? 

שיחה עם ילדכם על נושאים אלו תעזור לו לעבד את האירועים החדשים ובתקווה להפחית קצת אי וודאות וחששות.

אם הילד שלכם מעיר אתכם אחרי סיוט, הרגיעו אותו שזה לא אמיתי. השתמשו בדמיון שלכם, אתם יכולים להשתמש ב"אבק פיות" כדי להיפטר ממפלצות או לנפנף בשרביט קסמים כדי להפחיד רוחות רפאים. כמו כן, הצבת מנורת לילה בחדר עשויה לעזור לנחם אותו ולסלק מעט מהפחד מפני החושך. אל תתעכבו יותר מדי על החלום המפחיד, פשוט התמקדו בהכנת ילדכם לשינה מחדש.

סיוטי לילה לא מעידים על בעיה פסיכולוגית רצינית או בעיה רפואית, וסביר יותר להניח כי פחדי לילה הם תוצר לוואי של מתח, חוסר שינה, תרופות חדשות או שינויים בסביבת השינה, שכולם ניתנים לשינוי.

התסמינים של סיוטי לילה בקרב ילדים:

 • הילד בועט ומשתולל מתוך שינה
 • צורח במצוקה
 • נושם בכבדות ומעלה דופק
 • מיוזע
 • יושב זקוף במיטה
 • מסתובב בבית (אימת לילה יכולה לקרות בשילוב עם סהרוריות)

הניסיון להעיר את הילד ולדובב אותו עלול לגרום לו יותר מצוקה. השכיבו אותו בעדינות או המתינו שאימת הלילה תחלוף והוא יירדם שוב. אתם יכולים להרגיע אותו עם טפיחה על הגב או על ידי לחיצת כף ידו. בדרך כלל התקף מסיוטי לילה יימשך רק מספר דקות, אך במקרים מסוימים הוא עלול להימשך עד 45 דקות. אם ילדכם מסתובב במהלך סיוט לילי, ודאו כי דלתות המובילות מחוץ לבית נעולות והניחו שער בטיחות בראש מדרגות, אם ישנן. כמו כן, הסירו חפצים מסוכנים או שבירים מהסביבה הקרובה.

מניעת סיוטי לילה

למרבה הצער אין "תרופה" אמיתית לפחדי לילה וסיוטים. נקיטת אמצעי מניעה היא דרך הפעולה הטובה ביותר. אם הילד שלכם נראה לחוץ מכל סיבה שהיא , עבדו איתו כדי לזהות את הטריגרים לכך ולהפחית מתח כלשהו בחייו ככל שניתן. אם עוד לא עשיתם זאת, התחילו ליישם שגרת שינה המעודדת הרפיה, וודאו שילדכם ישן מספיק ונמנע ממשקאות עם קפאין בשעות אחר הצהריים המאוחרות, ואם אתם מבחינים באירועים המתרחשים באותה שעה בכל לילה, נסו להעיר אותו בערך 15-30 דקות לפני ובדקו אם זה עוזר.

סהרוריות

הליכת ירח לעתים קרובות כוללת דיבור מתוך שינה, ומי שנוטה להיות סהרורי בשנתו עלול להתיישב במיטה ולעשות תנועות חוזרות כמו גישוש עם בגדים או שפשוף בעיניים., למרות שעיניו פקוחות. במצב זה העיניים עשויות לקבל מראה זכוכית.

הסהרורי עדיין ישן, גם כשעיניו פקוחות, ולמרות שהתנהגותו עלולה להבהיל אתכם, הוא אינו מודעים לה, וסביר להניח שלא יזכור שום דבר ממנה למחרת בבוקר.

הגורמים לסהרוריות

גורמים מסוימים עלולים לכלול חוסר שינה, שגרה לא קבועה, מחלה, לחץ או תרופות כלשהן. בדרך כלל אין צורך לפנות לרופא, אלא אם כן האירועים הם סדירים מאוד, כרוכים בהתנהגות מסוכנת או גורמים לכך שילדכם מרגיש ישנוני למחרת.

מניעת סהרוריות

עמידה בלוח הזמנים של השינה והקפדה על מנוחה מספקת לעיתים קרובות עשויות לפתור בעיות שינה רבות, ביניהן הסהרוריות. כדי להפחית את רמות הלחץ, ניתן לאמץ פעולות מרגיעות לפני השינה. כמו כן, מומלץ ללכת לשירותים לפני השינה, מכיוון ששלפוחית ​​מלאה יכולה גם היא לתרום להליכה הלילית.

סהרוריות ובטיחות

אל תנסו להעיר את הסהרורי, מכיוון שזה עלול להפחיד אותו. במקום זאת, כוונו אותם בעדינות בחזרה למיטה שלהם, וודאו כי החלונות והדלתות נעולים ושקלו להתקין שער בטיחות מחוץ לחדר השינה של ילדכם ובראש גרם המדרגות, אם ישנו. הסירו חפצים חדים או שבירים מסביב למיטתם ופנו את כל העומס או הצעצועים שהם יכולים להיתקל בהם בלילה. אם ילדכם חולק חדר עם אח, אל תתנו לו לישון במיטת הקומותיים העליונה. אף על פי שטיולי שינה בדרך כלל נעצרים עד גיל העשרה, הרחיקו את מפתחות הרכב מילדים שמבוגרים מספיק לנהוג.

הרטבת לילה

לפעמים הרטבת לילה היא חלק מתהליך אימון השירותים. למרות שהם מסוגלים להשתמש בחדר האמבטיה בצורה נכונה במהלך היום, חלק מהילדים הצעירים עשויים להיאבק עם בעיות שליטה בשלפוחית ​​השתן בלילה. 

הגורמים להרטבת לילה

הרטבת לילה מתרחשת בדרך כלל אצל ילדים בגילאי 2-4. עם זאת, זה יכול להמשיך גם בגיל בית הספר, והסבירות שילד יסבול מהרטבה לילית עולה אם שני הוריו סבלו מזה בילדותם. 

להלן סיבות אפשריות נוספות להרטבת לילה:

 • שלפוחית ​​השתן של ילדכם לא התפתחה מספיק כדי להחזיק שתן למשך לילה שלם. באופן דומה, ייתכן שהתקשורת בין מוחו לשלפוחית ​​השתן לא נוצרה במלואה.
 • זו תגובה למתח, שינויים בבית, מחלה קלה או תשישות.
 • ילדכם ישן עמוק ושלפוחית ​​השתן המלאה אינה מצליחה להעיר אותו.
 • הילד שלכם סובל מעצירות. מעיים מלאים מפעילים לחץ על שלפוחית ​​השתן.
 • הגוף מייצר יותר מדי שתן בלילה.

כיצד תסייעו לילדכם להתמודד עם הרטבת לילה?

למרות שילדכם יודע שהוא לא אשם, הרטבת לילה גורמת לעיתים קרובות לתחושת מבוכה ואשמה משמעותית, מה שעלול לגרום לילד להימנע מלישון בבית של חבר ואפילו קרוב משפחה. הרגיעו אותו והסבירו שאתם לא מאשימים אותו בכך. 

להלן דרכים נוספות להתמודד עם השתנת לילה:

 • שימו כיסוי פלסטיק מעל המזרן.
 • תנו לילדכם לעזור להחליף את הסדינים. הסבירו שזה לא עונש. זה עוזר ללמד אחריות.
 • הגדירו מערכת תגמולים. תנו לילדכם מדבקות ל"לילות יבשים" עם תגמול קטן לאחר מספר מסוים.
 • הימנעו משתייה מרובה לפני השינה. הזכירו לילדכם להשתמש בשירותים שוב לפני השינה.

מתי לפנות לרופא?

אם ילדכם מורגל בהתרוקנות בשירותים 6 חודשים לפחות, ופתאום מתחיל להרטיב את המיטה, זה עשוי להצביע על בעיה רפואית. אם הרטבת הלילה מתחילה יחד עם שינויים גופניים אחרים, זה עשוי להצביע על בעיה אחרת.

צרו קשר עם רופא הילדים במקרים הבאים:

 • הילד מתלונן על כאב או צריבה בעת מתן שתן.
 • יש כתמי דם בשתן, כתמים ורודים בתחתונים או שהשתן עכור.
 • הילד מרטיב את מכנסיו גם במהלך היום.
 • הרגליים או הקרסוליים של הילד נפוחים.
 • הילד ממשיך להרטיב את המיטה גם אחרי גיל 7.

הרטבות לילה שאינן פוסקות או שצצות בפתאומיות עלולות להוות סימן להתעללות מינית. חשוב לגלות ערנות, לבחון כל סיטואציה אפשרית ולהיעזר ברופא הילדים ובגורמי החוק.

ישנן מספר שאלות שבתור הורים עליכם לשאול את עצמכם. במידה והתשובות לשאלות חיוביות, ככל הנראה ילדכם לא ישן טוב. מהן השאלות? מוזמנים לבדוק כאן >>

הפרעות שינה אצל ילדים בדרך כלל לא אמורות לעורר דאגה, ובדיוק כפי שצריך ללמד אותם איך לאכול נכון ובריא, צריך להכשיר אותם גם כיצד לנוח כראוי. 

 • יילודים עד גיל 3 חודשים זקוקים ל- 14 עד 17 שעות שינה ביום.
 • תינוקות מגיל 4 חודשים ועד גיל 11 חודשים זקוקים ל- 12 עד 15 שעות שינה ביום.
 • פעוטות בני שנה עד שנתיים זקוקים ל- 11 עד 14 שעות שינה ביום.
 • ילדים בני 3 עד 5 זקוקים ל- 10 עד 13 שעות שינה ביום.
 • ילדים בני 6 עד 13 זקוקים ל- 9 עד 11 שעות שינה ביום.
 • בני נוער בני 14 עד 17 זקוקים ל- 8 עד 10 שעות שינה ביום.

סיוטים, סהרוריות והרטבת לילה. מומזנים לקרוא על כל אחת מהפרעות השינה הללו וכיצד לפתור אותן.

small_c_popup.png

פרטי יצירת קשר

השאירו את הפרטים שלכם ונדאג ליצור אתכם קשר בהקדם!