דום נשימה בשינה

לשיחת ייעוץ בחינם עם יועצת שינה

גבר סובל מדום נשימה בשינה

תוכן עניינים

דום נשימה בשינה הוא הפרעת שינה שעלולה להיות חמורה, ואף מסכנת חיים. באופן כללי מדובר בהפסקות נשימה שמתרחשות במהלך השינה, פוגעות באיכות השינה באופן משמעותי ובעלות השפעה מכרעת על מגוון רחב של אספקטים בחייהם של מי שסובלים מהם ובני/ בנות זוגם.

ישנם מספר סוגים של דום נשימה בשינה, אך הנפוץ ביותר הוא דום נשימה חסימתי, שמופיע כאשר שרירי הגרון נרפים לחלוטין ומצמצמים או סוגרים לחלוטין את דרכי הנשימה.

הפסקות הנשימה הללו עלולות להימשך 10 שניות או יותר, מה שעשוי להוריד את רמת החמצן בדם ולגרום להצטברות של פחמן דו- חמצני.

בעת הפסקות הנשימה הללו, המוח חש בנשימה לקויה זו, ומעורר את האדם הישן בזמן קצר כדי שיוכל לפתוח מחדש את דרכי הנשימה שנחסמו. ההתעוררות הזו בדרך כלל כל כך קצרה שכלל לא זוכרים אותה.

דפוס זה יכול לחזור על עצמו בין חמש ל- 30 פעמים בכל שעה, ולעתים אף יותר, ולהימשך כל הלילה. השיבושים האלו פוגעים ביכולת להגיע לשלבי השינה העמוקים, מה שגורם לאיכות השינה לרדת ולתחושת עייפות ניכרת בשעות הערות.

אנשים שסובלים מדום נשימה בשינה עשויים שלא להיות מודעים לכך שהשינה שלהם הופרעה. למעשה, אנשים רבים עם סוג זה של דום נשימה בשינה סבורים שישנו טוב כל הלילה.

אחד מסימני הזיהוי של דום נשימה חסימתי בשינה הוא נחירות

רבים נוטים לחשוב שנחירות הן מטרד אקוסטי בלבד, ולאו דווקא עבור מי שנוחר, אלא שבמקרים מסוימים הם עלולים להיות סימן למשהו רציני הרבה יותר, ולכן חשוב להיות ערניים ולשים לב כאשר מישהו נוחר באופן קבוע, במיוחד כשהנחירות רמות מאוד, במיוחד כששוכבים על הגב, וכשהן מלוות במקטעים שקטים.

דום נשימה בשינה- תסמינים

אנשים עם דום נשימה בשינה עשויים להתלונן על בעיות זיכרון, קושי להתרכז, כאבי ראש בבוקר, התעוררות עם יובש בפה וכאב בגרון, שינויים במצב הרוח, עצבנות או דיכאון. הם עשויים לחוש צורך להטיל שתן לעתים קרובות בלילה (נוקטוריה) ונוטים לסבול מישנוניות מוגזמת בשעות היום ולחץ דם גבוה. הם מדווחים על נחירות רמות. 

עצירת נשימה לפרקים במהלך השינה, התעוררות פתאומית המלווה בתנשמות או חנק, הזעה לילית וירידה בחשק המיני.

מתי כדאי לפנות לרופא?

מומלץ לפנות לרופא בכל מקרה שבו המטופל או בן/ בת זוגו מדווחים על אחד מהדברים הבאים:

 • נוחר חזק מספיק כדי להפריע לסובבים אותו לישון
 • מתעורר מתנשף או נחנק
 • נצפו או הורגשו הפסקות נשימה במהלך השינה
 • ישנוניות יתר בשעות היום, שעלולה לגרום להירדמות במהלך העבודה, צפייה בטלוויזיה או נהיגה ברכב

לא מצליח/ה לישון כמו שצריך בלילה?
סובל/ת מהפרעות שינה? 
הגיע הזמן לפתור את הבעיות ולחזור לישון כמו שצריך!
השאירו פרטים לשיחת ייעוץ עם יועצת שינה >>>

גורמי סיכון לדום נשימה בשינה

כל אחד יכול לפתח דום נשימה בשינה. עם זאת, גורמים מסוימים עלולים להגביר את הסיכון לכך, ביניהם:

 • עודף משקל- רוב האנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה סובלים מעודף משקל. מצבורי שומן סביב דרכי הנשימה העליונות עלולים לחסום את הנשימה, ומצבים רפואיים הקשורים להשמנה, כמו תת פעילות של בלוטת התריס ותסמונת שחלות פוליציסטיות, עלולים לגרום גם הם לדום נשימה חסימתי בשינה. עם זאת, לא כל הסובלים מדום נשימה בשינה חסימתי סובלים מעודף משקל ולהיפך. גם אנשים דקיקים יכולים לפתח את ההפרעה.
 • דרכי אוויר צרות– אנשים מסוימים עלולים לרשת דרכי אוויר צרות באופן טבעי או שקדים או אדנואידים מוגדלים, אשר יכולים לחסום את דרכי הנשימה.
 • לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם)- דום נשימה חסימתי בשינה שכיח יחסית בקרב אנשים עם יתר לחץ דם.
 • גודש כרוני באף- הסיכון לסבול מדום נשימה בשינה כפול בקרב מי שסובלים באופן קבוע מגודש באף, ללא קשר לסיבה. זה עשוי להיות כתוצאה מדרכי אוויר צרות.
 • עישון- אנשים שמעשנים נוטים לסבול יותר מדום נשימה בשינה.
 • סוכרת- דום נשימה בשינה עשוי להיות שכיח יותר בקרב אנשים עם סוכרת.
 • מִין– באופן כללי, לגברים יש סיכוי כפול מנשים לפני גיל המעבר לסבול מדום נשימה בשינה. בקרב נשים הופעת ההפרעה שכיחה יותר אחרי גיל המעבר.
 • היסטוריה משפחתית של דום נשימה בשינהאם בני משפחה אחרים סובלים מדום נשימה בשינה, קיים סיכון מוגבר לפתח את ההפרעה.
 • אסטמה- מחקרים מצאו קשר בין אסטמה לבין הסיכון לדום נשימה חסימתי בשינה.

סיבוכים

דום נשימה חסימתי בשינה נחשב למצב רפואי חמור. בין הסיבוכים השכיחים:

 • עייפות וישנוניות בשעות היום- ההתעוררות החוזרת ונשנית הקשורה לדום נשימה חסימתי בשינה הופכת את השינה הרגילה והמתקנת לבלתי אפשרית.

אנשים הסובלים מדום נשימה חסימתי בשינה חווים לעיתים קרובות ישנוניות קשה, עייפות ועצבנות. הם עשויים להתקשות להתרכז ולמצוא את עצמם נרדמים בעבודה, בזמן שהם צופים בטלוויזיה או אפילו בנהיגה. הם עלולים גם להיות בסיכון גבוה יותר לתאונות הקשורות לעבודה.

ילדים וצעירים עם דום נשימה חסימתי בשינה עלולים לחוות קשיים במסגרות החינוכיות, ובדרך כלל סובלים מבעיות קשב או התנהגות.

 • בעיות לב וכלי דם– שינויים פתאומיים ברמות החמצן בדם המתרחשים במהלך דום נשימה בשינה חסימתית מעלים את לחץ הדם ומכבידים על מערכת הלב וכלי הדם. אנשים רבים עם דום נשימה בשינה מפתחים לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם), מה שעלול להגביר את הסיכון למחלות לב.

ככל שדום נשימה חסימתי קשה יותר, כך גדל הסיכון למחלות עורקים כליליים, להתקף לב, אי ספיקת לב ושבץ מוחי.

דום נשימה חסימתי בשינה מגביר את הסיכון לקצב לב לא תקין (הפרעות קצב). מקצבים חריגים אלה יכולים להוריד את לחץ הדם, ואם יש מחלת לב בסיסית, הם עלולים להוביל למוות פתאומי.

 • סיבוכים בתרופות וניתוחים– דום נשימה בשינה הוא קונטרה- אינדיקציה לנטילת תרופות מסוימות ולהרדמה כללית. תרופות הרגעה, שפעמים רבות ניתנות למי שסובל מהפרעות שינה, משככי כאבים נרקוטיים והרדמה כללית, מרפים את דרכי הנשימה העליונות ועלולים להחמיר את דום הנשימה החסימתי בשינה.

מי שסובל מדום נשימה חסימתי בשינה, עלול להיתקל בבעיות נשימה גרועות יותר לאחר ניתוח גדול, במיוחד לאחר הרדמה מלאה ושכיבה על הגב. אנשים עם דום נשימה חסימתי בשינה עשויים להיות בסיכון גבוה יותר לסיבוכים לאחר הניתוח, ולכן הם צריכים לדווח על כך לכל רופא מטפל, לרבות מנתח.

 • בעיות עיניים– מספר מחקרים מצאו קשר בין דום נשימה בשינה לבין מחלות עיניים מסוימות, ביניהן גלאוקומה. בדרך כלל ניתן לטפל בסיבוכים מסוג זה. 

בני זוג חסרי שינה- נחירות רמות יכולות למנוע מהסביבה לנוח, ובסופו של דבר לשבש את מערכות היחסים עם בן/ בת הזוג. שותפים מסוימים עשויים לבחור לישון בחדר אחר.

small_c_popup.png

פרטי יצירת קשר

השאירו את הפרטים שלכם ונדאג ליצור אתכם קשר בהקדם!